טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה

יום ראשון 11.2022

טיפולי שיניים הם טיפולים שלרוב מתבצעים בהרדמה מקומית, אך ישנם מצבים שבהם קיים קושי לבצע אותם בצורה הזו, בין אם בשל אופי הטיפול ובין אם בשל מצבו הפיזי או המנטלי של המטופל. במקרים כאלה, הרדמה מלאה יכולה לשמש כפתרון נהדר לבעיה, ולאפשר לרופא השיניים לבצע כמות גדולה יחסית של טיפולים בפעם אחת. באילו מצבים רצוי או ניתן לבצע טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה ומה חשוב לדעת על הפרוצדורה? לפניכם כל המידע הרלוונטי בנושא.

הרדמה מלאה לסובלים מחרדה דנטלית

חרדות דנטליות עלולות להשפיע לא רק על מצבם המנטלי של הסובלים מהן, אלא גם על מצבם הפיזי. לא פעם, החרדות מונעות מהמטופל לגשת לקבל טיפול רפואי, גם במקרים בהם הוא סובל מכאבים חזקים ביותר או מבעיה שדורשת התערבות מהירה. ההימנעות מהטיפול גורמת לבעיה קטנה יחסית, כמו למשל סתימה פשוטה, להפוך לגדולה ומשמעותית, ולהוביל לטיפולים מורכבים יותר – כמו למשל טיפול שורש או אף עקירה. לעיתים, אנשים הסובלים מחרדות דנטליות יכולים לסבול גם מבעיות משמעותית ביותר, כמו למשל ריקבון בשיניים – שגורם בסופו של דבר לאובדן השיניים ואף לבעיות פיזיות אחרות. פרט לכל אלה, לבעיות בבריאות השיניים לרוב גם נלוות בעיות אסתטיות, עניין אשר לכשעצמו משפיע לרעה על המטופל. במקרים כאלה מומלץ מאוד לבצע הרדמה מלאה, שתאפשר למטופל לקבל טיפול טוב ומתאים תוך נטרול אלמנט החרדה.

הרדמה מלאה לטיפולים בהיקף גדול

סיבה טובה נוספת לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, היא כאשר המטופל נדרש למספר גדול יחסית של טיפולים בשל הזנחה או בשל צורך בטיפול גדול יחסית, כמו למשל השתלה של מספר שיניים. ביצוע מספר טיפולים בסשן אחד מאפשר למטופל להגיע לקליניקה פחות פעמים, ליהנות מזמן החלמה קצר יותר – שכן הפרוצדורה מתבצעת רק פעם אחת או מספר פעמים בודדות, לסיים עם התוכנית הטיפולית באופן מהיר יחסית ואף לנטרל את רפלקס ההקאה בקרב אלה שסובלים ממנו. 

איפה ניתן לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה?

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הם טיפולים שיכולים להתבצע אך ורק בקליניקות שמאושרות על ידי משרד הבריאות. חשוב מאוד לוודא שאישור משרד הבריאות חל לא רק על הרופא שמבצע את הפרוצדורה, אלא גם על המקום שבו היא מתבצעת. מדובר בתקן מחמיר ביותר, שאינו מתממש במקומות רבים, שכן הוא מכיל דרישות הן באשר למבנה ובניית המרפאה, והן באשר לרופאים אשר נדרשים לעבור הכשרה מתאימה על מנת לבצע טיפולים כאלה. בנוסף, לפי התקן, בחדר הטיפולים נדרשת נוכחות של רופא מרדים ואח טיפול נמרץ, שינטרו את המדדים של המטופל באופן מלא ורציף. אצלנו, במדיקליניק, אנו מבצעים טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה באישור משרד הבריאות ולפי כל התקנים הנדרשים לביצוע הפרוצדורה.

עבור מי הטיפול הזה מתאים ואפשרי?

כיום קיים תקן אמריקאי (ASA – American Society of Anesthesiologists) שמסווג את מצבם הפיזי של המטופלים, על מנת לחזות את הסיכון בביצוע הרדמה כללית. במסגרת התקן, המטופלים מסווגים ל-6 רמות שונות – החל מ-ASA1 ועד ל-ASA6. המשמעות של ASA1היא למעשה שהמטופל בריא, אינו מעשן, בעל סיבולת לב-ריאה טובה ובמשקל תקין. מטופלים כאלה יכולים לבצע טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה בקליניקות שמבצעות את הפרוצדורה. גם מטופלים שמסווגים כ-ASA2 וסובלים ממחלות מערכתיות קלות, אשר אינם מעשנים ואינם סובלים ממשקל עודף ונמצאים במצב מאוזן, יכולים בהחלט לבצע את הפרוצדורה בקליניקות. עם זאת, מטופלים שמסווגים כ-ASA3 ומעלה, וסובלים מהשמנת יתר משמעותית, ממחלות קשות יותר או ממצב בריאותי לא מאוזן, יידרשו לבצע את הפרוצדורה רק בבתי החולים.

כיצד יש להתכונן לטיפול שיניים בהרדמה מלאה וכמה זמן אורכת ההתאוששות?

טיפול שיניים בהרדמה מלאה אינו דורש היערכות מיוחדת, פרט לצום מספר שעות טרם הטיפול. תהליך ההתאוששות אורך בין שעה וחצי לשעתיים במסגרתן המטופל נח במרפאה, ולאחר מכן הוא משוחרר לביתו עם הנחיות טיפול רגילות, כפי שנדרש בטיפולים שמתבצעים בהרדמה מקומית. כיוון שביום הטיפול לא ניתן לנהוג, רצוי להיעזר במלווה.

תהליך ההתאוששות דומה הן בטיפולים רחבי היקף והן בטיפולים קטנים יותר. יש להדגיש כי במקרים בהם התוכנית הטיפולית כוללת מספר רב של טיפולים, בחלק מהמקרים לא יהיה ניתן לבצע את כל טיפולי השיניים הנדרשים ביום אחד. עם זאת, ניתן לבצע את מרבית הטיפולים – ובייחוד אלה שנחשבים למורכבים יותר, על מנת להפוך את הפרוצדורות הבאות לקלות ופשוטות יותר.

אנו במדיקליניק מציעים שלל טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, ועומדים בכל התקנים המחמירים ביותר, הן לציוד הנדרש, לאנשי הצוות הנדרשים וכמובן להכשרות, הידע והניסיון המקצועי של צוות הרופאים המנוסים שלנו. נשמח לעמוד לשירותכם! 

לדף מאמרים

הרשמה לייעוץ ללא עלות


    WhatsApp